Aby odpowiedzieć na pytanie jak udostępnić internet z laptopa trzeba najpierw zastanowić się, w jakiej w ogóle sytuacji udostępnianie internetu za pośrednictwem laptopa jest potrzebne i ma sens?

Jak udostępnić internet z laptopa?

Jak udostępnić internet z laptopaMyśleć o zrobieniu z laptopa punktu typu hotspot możemy w sytuacji, gdy laptop ma tylko kablowe połączenie z siecią lub poprzez internet mobilny. Wtedy myślenie o zrobieniu z notebooka routera ma sens, ponieważ inne urządzenia znajdujące się w pobliżu, np. smartfony, tablety czy inne laptopy nie mają dojścia do internetu. Natomiast w sytuacji, gdy omawiany laptop, z którego chcielibyśmy zrobić hotspot ma połączenie z siecią za pomocą Wi-Fi, to robienie z niego rutera nie ma sensu, ponieważ pozostałe urządzenia można również podłączyć do tego samego źródła bezprzewodowego internetu, do którego podłączony jest laptop. Dodatkową zaletą udostępniania internetu przez laptop jest stosunkowo prosta możliwość wprowadzenia kontroli rodzicielskiej nad przeglądanymi w sieci treściami.

No dobrze, już wiemy kiedy możemy w ogóle myśleć o udostępnianiu internetu z notebooka, teraz więc zajmijmy się odpowiedzią na pytanie jak udostępnić internet z laptopa. Możemy to zrobić najprościej za pomocą kreatora w systemie Windows. Służą do tego odpowiednie aplikacje systemu Windows, takie jak WiFi HotSpot Creator czy Virtual W-Fi Router. Po prostu poprzez menadżera sieci tworzymy swoją sieć oraz nadajemy wymyślone przez siebie hasło dostępu, co dodatkowo umożliwia kontrolę dostępu. Teraz nasz laptop będzie widoczny przez inne urządzenia znajdujące się w zasięgu Wi-Fi naszego notebooka jako dodatkowy punkt dostępu do internetu.

Zastosowanie routera

Jeśli jednak chcielibyśmy na dłużej lub na stałe stworzyć w danym miejscu punkt dostępu do internetu (np. w swoim domu), to warto jednak pomyśleć o dedykowanym osobnym urządzeniu, czyli zwykłym routerze. Obecnie ceny takich urządzeń naprawdę nie są już wysokie, a wygoda wynikająca z korzystania z tego na stałe skonfigurowanego już urządzenia będzie większa, niż każdorazowe udostępnianie laptopa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here