Street workout to bardzo modny współcześnie trend, a jego popularność ciągle rośnie. Nic dziwnego, pozwala on na zadbanie o własną sylwetkę praktycznie bez sprzętu, wykorzystując jedynie to, co jest dostępne. Jednak nawet przy tak minimalistycznym rozwiązaniu warto zadbać o podstawowe przyrządy, które pozwolą stworzyć odpowiednie warunki do efektywnego treningu. Czego potrzebujesz na początek? Odpowiadamy w artykule.

Czym jest street workout?

Ten popularny rodzaj treningu opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Można wykonywać go kompletnie bez dodatkowego sprzętu, jednak warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Ćwiczenia można wykonywać we własnym domu, a także na świeżym powietrzu, gdzie łatwo znajdziemy różnego rodzaju poręcze, czy nawet tzw. „siłownie pod chmurką”, które dostarczą nam użytecznych elementów, takich jak drążki do ćwiczeń. Coraz częściej powstają też miejsca dedykowane do tego rodzaju aktywności fizycznej, gdzie bez trudu znajdziemy wszystko to, czego będziemy potrzebować.

Ćwiczenia bez sprzętu

Decydując się na ćwiczenia w domu bez podstawowego sprzętu warto zacząć od absolutnych podstaw. Trening składający się z pompek, przysiadów i brzuszków nie wymaga absolutnie żadnych akcesoriów, a regularnie praktykowany przynosi upragnione efekty. Bazowe ćwiczenia można również modyfikować wprowadzając np. pompki na kolanach. Jest to również dobry pomysł, jeśli podejdziemy do tego jako przygotowania pod przyszłe, bardziej wymagające formy aktywności – zbudujemy w ten sposób kondycyjną podstawę. Ważnym elementem tych ćwiczeń będzie wzmocnienie mięśni brzucha oraz pleców.

Jaki sprzęt na początek?

Wypracowanie odpowiedniej siły i wytrzymałości fizycznej pozwoli na kolejne kroki w treningu. Można oczywiście poszukać odpowiedniego miejsca na świeżym powietrzu, jeśli jednak decydujemy się na ćwiczenia w domu, warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w poręcze lub drążki lub drabinki ogrodowe, co pozwoli na wykonywanie takich rodzajów aktywności, jak bardziej wymagające wersje klasycznych pompek czy podciąganie się na rękach. Warto również rozejrzeć się za podestem, który pozwoli trenować pompki z nogami na podwyższeniu – w tym wypadku zapewne zdołamy wykorzystać dostępne w mieszkaniu meble.

Zadbaj o dietę

Nie wystarczy sam trening do uzyskania upragnionego efektu. Należy także zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę – nic nie przyjdzie samo, prócz wytężonej aktywności fizycznej trzeba także zwrócić uwagę na dostarczenie organizmowi odpowiednich składników. Nie warto słuchać podpowiedzi sugerujących wykluczanie niezbędnych makroelementów, nasze ciało potrzebuje tak samo białka, jak tłuszczy i węglowodanów. Dobrze przy tym wiedzieć, że podstawą będzie unikanie tzw. „śmieciowego jedzenia” oraz wysoce przetworzonych produktów.

O czym należy pamiętać?

Planując swój trening street workout warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • rozgrzewka – wielu ludzi ją lekceważy i pomija, jednak jest to poważny błąd, należy przy tym szczególnie zadbać o rozgrzanie stawów i górnych partii mięśni, ponieważ to one będą nam najbardziej potrzebne w ćwiczeniach
  • rozwaga – narzucanie sobie zbyt ostrego reżimu treningowego na początek nie skończy się dobrze – jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysiłku fizycznego zapewne będą nam towarzyszyć zakwasy i zdołamy wykonać 2-3 prawidłowe treningi w tygodniu – tyle wystarczy, z czasem dopiero będziemy mogli pozwolić sobie na więcej
  • regularność – jeśli narzuciliśmy sobie plan, należy się go trzymać i wykonywać ćwiczenia w odpowiedniej częstotliwości

Dzięki zastosowaniu powyższych porad będziemy gotowi do pracy nad własną kondycją i sylwetką. Warto pamiętać, że efekt końcowy będzie proporcjonalny do naszych starań, dlatego nie warto zaniedbywać żadnego z aspektów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here