Sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna jest wskazana nie tylko jako istotny element profilaktyki wielu schorzeń, ale również przy wspomaganiu leczenia wielu zaburzeń zdrowotnych. Nie trzeba uprawiać sportu w sposób profesjonalny lub wykonywać morderczych treningów – wystarczy po prostu coś mnie wyjść na spacer, od czasu do czasu pójść na siłowni lub wybrać się na przejażdżkę rowerową. Idealnym uzupełnieniem aktywnego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta która bogata jest w witaminy i składniki odżywcze. Dlaczego sport jest ważny? O czym powinniśmy pamiętać podczas treningu? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/sport-jeden-z-najwazniejszych-filarow-zdrowego-stylu-zycia/ 

Sport korzystny dla zdrowia 

Ruch aktywuje pracę układu sercowo-naczyniowego, pobudzając przy tym krążenie krwi oraz dotlenienie komórek. Co więcej, już dzięki małej dawce sportu normalizuje się ciśnienie tętnicze oraz reguluje rytm serca. Aktywność sportowa przekłada się też na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia samopoczucie psychiczne, ponieważ pobudza wydzielanie endorfin. Sport stanowi idealne narzędzie do utrzymania prawidłowej masy ciała, a to w oczywisty sposób przekłada się na poprawę stanu zdrowia nie tylko psychicznego, ale oczywiście fizycznego. Otyłość jest chorobą, ponieważ prowadzi do rozwoju wielu innych przewlekłych schorzeń, w tym również niestety nowotworów. Sport zwiększa odporność organizmu oraz chroni nas przed stanami depresyjnymi i reguluje rytm snu. Regularne uprawianie sportu jest bardzo ważne w każdym wieku. Od dziecka sport pomaga wypracować odpowiednią postawę ciała oraz koordynację ruchową. U osób starszych pomaga natomiast zachować sprawność fizyczną, ograniczyć rozwój zmian zwyrodnieniowych w obrębie układu ruchu i dba o kondycję serca. 

O czym powinniśmy pamiętać podczas ćwiczeń? 

Tak jak w każdej dziedzinie, również w sporcie istnieje kilka ważnych zasad. Przede wszystkim mowa tutaj o diecie. Osoby, które trenują lub Uprawiają sport dla siebie, powinny pamiętać również o zróżnicowanej diecie, która obfituje w białko, kwas omega-3 i składniki mineralne oraz witaminy. Dla osób uprawiających sport duże znaczenie ma unikanie pustych kalorii – niewskazane jest spożywanie produktów takich jak chleb pszenny czy przetworzone zboża, cukier oraz alkohol. Odpowiednio skomponowany jadłospis pomoże nam w utrzymać prawidłową masę ciała oraz dostarczyć energii do pracy mięśni i po treningowej regeneracji organizmu. Należy pamiętać również o suplementacji białka w postaci odżywek białkowych lub aminokwasów BCAA. Koniecznie musimy zadbać o stawy, ponieważ w przypadku ich zaniedbania możemy nabawić się kontuzji stawu kolanowego lub skokowego. W takim celu dobrze jest wykonać przed ćwiczeniami rozgrzewkę, która pobudzi nasze mięśnie do pracy i pozwoli uniknąć niechcianych kontuzji. 

Zobacz też: http://www.rezydencjastaromiejska.pl/dieta-i-cwiczenia-na-mase/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here