Fotowoltaika to naturalna metoda wytwarzania energii, która opiera się na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą specjalnych paneli. Fotowoltaika niezaprzeczalnie w ciągu najbliższych kilkunastu lat będzie głównym źródłem energii elektrycznej w gospodarstwach domowych oraz budynkach użyteczności publicznej. W krajach Europy Zachodniej jest niemal standardem, w Polsce z roku na rok przybiera na sile.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. W ten sposób są niemal niezauważalne i nie zajmują powierzchni na działce. Ponadto dach jest idealnym miejscem do pozyskiwania energii słonecznej w ciągu dnia, gdyż nie istnieje tu żadne zacienienie ani inne przeszkody, które mogłyby zakłócać dostęp i oddziaływanie promieni słonecznych.

Montaż fotowoltaiki na gruncie

W wielu gospodarstwach domowych można jednak zobaczyć panele fotowoltaiczne na gruncie, na specjalnej konstrukcji. Taka decyzja najczęściej podyktowana jest zbyt małą powierzchnią dachu, występującym zacienieniem (np. wysokie drzewa) lub niewłaściwą pozycją względem stron świata (np. strona północna). Wielu inwestorów decyzję o montażu fotowoltaiki na gruncie podejmuje ze względów estetycznych, gdyż panele zaburzają im wygląd budynku.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż fotowoltaiki zdecydowanie warto zlecić profesjonalnym montażystom. Choć nie jest to zadanie skomplikowane, należy pamiętać, że ekipy wykwalifikowanych montażystów dysponują specjalnymi narzędziami przeznaczonymi do tego celu, wiedzą również jaki kąt nachylenia powinny mieć panele. Tutaj sztuka montażu odgrywa istotną rolę, ponieważ błędy w wykonawstwie mogą przełożyć się na ilość pozyskiwanej energii. Nieprawidłowy kąt nachylenia paneli czy zły kierunek ich ułożenia powodują zmniejszenie sprawności instalacji fotowoltaicznej.

Inwestycja w panele fotowoltaiczna pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd lub niemal całkowitą rezygnację z wykorzystania energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Bez wątpienia to inwestycja, która się opłaca, aktualnie dostępne kalkulacje pokazują zwrot inwestycji w okresie 7-10 lat. Decydując się na montaż fotowoltaiki każdy inwestor przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here