Często w życiu pojawiają się sytuacje, w których trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów. Prawo jest dziedziną, która znaczenie wpływa na życie ludzi na różnych płaszczyznach. Jedne z problemów są mniej skomplikowane, inne bardziej, jednak warto niekiedy zasięgnąć profesjonalnej pomocy i obsługi prawnej, by zwiększyć szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy. Czym dokładnie zatem zajmuje się kancelaria prawna?

Rodzaje kancelarii prawnych

Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów kancelarii prawnych. Ze względu na to, że prawo jest dziedziną, która posiada wiele gałęzi, takich jak prawo karne, cywilne, gospodarcze czy też pracy i ubezpieczeń społecznych, niektóre kancelarie prawne specjalizują się jedynie w wąskim zakresie, inne w szerszym. Do kancelarii prawnych zaliczyć można kancelarie adwokackie, które zazwyczaj oferują usługi związane z prawem karnym, lecz niekiedy także z prawem cywilnym, rodzinnym czy podatkowym. Kancelarie radców prawnych natomiast najczęściej specjalizują się w kwestiach cywilnych czy rodzinnych. Do niedawna radca prawny nie mógł reprezentować klienta w postępowaniach karnych, obecnie – tak jak w przypadku adwokata – radca prawny może podejmować się obrony klienta przed sądem. Wyróżniana jest także ogólna kancelaria prawna, która najczęściej współpracuje z podmiotami gospodarczymi, bierze udział przy tworzeniu umów i negocjacjach.

Wybór kancelarii prawnej

Ze względu na to, że konkurencja na rynku prawniczym jest obecnie bardzo duża, wybór odpowiedniego prawnika wbrew pozorom nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, bowiem powierzenie swoich spraw i problemów niekompetentnej kancelarii może skutkować negatywnym wynikiem, a także rzutować na życie człowieka lub przyszłość firmy. Pierwszą kwestią, którą należy zweryfikować jest sprawdzenie prawnika na liście Okręgowej Izby Radców Prawnych lub Okręgowej Izby Adwokackiej. Jest to bardzo ważne, bowiem coraz częściej ujawniane są oszustwa w tym zakresie. Ponadto warto zwrócić uwagę na dziedzinę prawa, w której specjalizuje się dana kancelaria prawna, a także doświadczenie i opinie klientów. Ten ostatni punkt jest najbardziej wiarygodny, ponieważ inni klienci opisują swoje rzeczywiste odczucia.

A zatem, przed wyborem odpowiedniego pełnomocnika, warto zasięgnąć wiarygodnych informacji, by uzyskać pewność współpracy w odpowiednim fachowcem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here