W dzisiejszych czasach rynek przedmiotów używanych jest ogromny. Rozwinął się za sprawą serwisów aukcyjnych, do których dostęp może mieć każdy po założeniu i zweryfikowaniu konta. Wśród sprzedawanych przedmiotów można znaleźć takie, które wystawione zostały przez lombardy lub nowych użytkowników pozbawionych opinii.

Jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?

Jak sprawdzić czy telefon jest kradzionyBardzo często kupowane są smartfony, gdyż można znaleźć je w bardzo atrakcyjnych cenach, jednakże jak sprawdzić czy telefon jest kradziony? Istnieje szansa, że zakupione urządzenie mogło pochodzić z nielegalnego źródła a wtedy możemy spotkać się z problemami prawnym, ponieważ policja jest w stanie zidentyfikować położenie telefonu. Koniecznym krokiem po zakupie urządzenia mobilnego jest upewnienie się, że nie zostało ono skradzione – na pytanie „jak sprawdzić czy telefon jest kradziony” istnieje prosta odpowiedź, mianowicie każde urządzenie mobilne (telefon, smartfon, tablet itp.) ma przypisany numer IMEI, który jest unikatowy i za jego pomocą mamy wachlarz możliwości.

Przy pomocy numeru IMEI policja jest w stanie odpowiedzieć nam i upewnić nas w przekonaniu, że zakupiony telefon jest towarem bezpieczny. Bez wątpienia więc można odpowiedzieć na pytanie: jak sprawdzić czy telefon jest kradziony? – Wystarczy udać się na policje lub skontaktować się z odpowiednim działem technicznym odpowiadającym za przestępstwa cyfrowe w celu sprawdzenia urządzenia za pomocą numeru IMEI.

Warto zachować ostrożność

Przed zakupem urządzenia możemy także poprosić sprzedawcę o zdjęcie urządzenia od środka, gdyż naklejka z numerem IMEI powinna znajdować się pod baterią. Będzie to kolejny sposób żeby sprawdzić czy telefon jest kradziony, gdyż uczciwy sprzedawca nie będzie miał z tym najmniejszego problemu natomiast osoba, której działalność jest niekoniecznie legalna może mieć przeróżne sposoby aby nam tego numeru nie udostępniać – należy wtedy zachować czujność, ponieważ możemy mieć do czynienia z ewidentną próbą sprzedaży urządzenia kradzionego. Warto wybierać sprawdzone sklepy, które zajmują się sprzedażą telefonów używanych żeby mieć pewność, że nie zostaniemy obarczeni winą.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here