Codzienny stres i życiu w biegu powoduje, że wiele osób zaczyna doświadczać problemów ze zdrowiem psychicznym. Widać narastający problem chorób takich jak nerwica. Wiele osób zmaga się właśnie z tą przypadłością, choć niekoniecznie chce się tym chwalić innym osobom. Przed samym sobą zadają sobie pytanie jak radzić sobie z nerwicą.
Nerwica, jak wiele innych chorób, zaliczana jest do chorób psychicznych. Istnieje wiele jej odmian wymienianych w literaturze. Najpopularniejsze są jednak: nerwica natręctw oraz nerwica lękowa.

Jak radzi sobie z nerwicą?

jak radzić sobie z nerwicąSposobów radzenia sobie z tymi przypadłościami jest wiele, natomiast wydaje się, że najskuteczniejszym jest wizyta u psychologa, bądź psychiatry. Lekarze specjalizujący się w leczeniu tego typu chorób stosują w dzisiejszych czasach różne terapie. Najpopularniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna. Polega na wstępnym rozpoznaniu, z jakim rodzajem nerwicy mamy do czynienia. Następnie, leczenie tej choroby polega na stosowaniu terapii, której głównym założeniem jest wystawianie się na czynniki chorobotwórcze. Przykładowo, osoba cierpiąca na nerwicę natręctw zmaga się z pewnym przykrym problemem. W momencie, gdy myje ręce musi dotknąć dwukrotnie kranu. Uważa, że gdyby tego nie zrobiła to stałoby się coś złego rodzinie.

Przykład dokładnie wskazuje na nerwicę natręctw. Terapia poznawczo-behawioralna zakłada wystawianie się na czynniki stresogenne. W tym przypadku osoba walcząca z problemem musiałaby unikać dodatkowego kontaktu z kranem. Po pewnym czasie natręctwa powinny przybrać łagodniejszy charakter, bądź ustąpić. Wynika to z tego, że osoba poddana terapii zobaczyłaby, że w rzeczywistości nic złego się nie dzieje, gdy nie dotyka za każdym razem dwukrotnie kranu. W odniesieniu do cięższych przypadków nerwicy, często dodatkowo stosuje się terapię farmakologiczną. Włączane są odpowiednie tabletki, które mają ułatwiać proces leczenia. Warto jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne może zlecić wyłącznie psychiatra. Psycholodzy nie są lekarzami medycyny, w związku z czym nie mają możliwości wystawiania recept. Wizyta u psychologa wiąże się wyłącznie z terapią bez farmakologicznego leczenia.

Nerwica natręctw

Podany wyżej przykład nerwicy natręctw oczywiście jest dość abstrakcyjny. Może jednak ona przyjmować całkiem przyziemne kształty. Osoba dotknięta taką dolegliwością może choćby nigdy nie być pewna czy zamknęła za sobą drzwi do mieszkania. Objawia się to tym, że pomimo zamknięcia drzwi i szarpnięcia za klamkę, za chwilę z powrotem wracamy, żeby się upewnić czy na pewno drzwi zamknęliśmy. To niestety jest bardzo dokuczliwe. Cierpi na tym klamka w naszych drzwiach, która może się znacznie rozregulować. Ale cierpimy przed wszystkim my sami. W takiej sytuacji naprawdę trudno jest sobie wytłumaczyć absurdalność takiego zachowania. Bo w naszym mniemaniu zachowujemy się bardzo odpowiedzialnie. Po prostu chcemy być pewni, że zostawiamy nasze mieszkanie, czyli dorobek naszego życia, odpowiednio zabezpieczone.

Wparcie rodziny

Ważne jest aby w takiej sytuacji, kiedy zmagamy się z nerwicą, mieć odpowiednie wsparcie ze strony rodziny i najbliższych. Z takim zaburzeniem bez wątpienia nie poradzisz sobie w pojedynkę. Warto jest mieć możliwości porozmawiania z kimś absolutnie zaufanym. Tylko taka osobą będzie w stanie nam pomóc. Przede wszystkim uświadomi nam, że tak naprawdę mamy do czynienia z poważną chorobą na tle psychologicznym. Najgorsze co możemy w takim wypadku zrobić to całkowicie zamknąć się w sobie ze swoim problemem. Niestety wiele przypadków wskazuje na to, że samemu nie jesteśmy w stanie sobie pomóc.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

jak radzić sobie z nerwicąNa samym początku artykułu wspomnieliśmy, że w przypadku nerwicy konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Psychologowie, którzy zajmuję się leczeniem z natręctw, raczej nie mają jakiejś jednej uniwersalnej metody na wyleczenie tego schorzenia. Do każdego pacjenta muszą podejść maksymalnie indywidualnie. Albowiem każdy z cierpiących na nerwicę dotknięty jest nią na swój indywidualny sposób. A tyko precyzyjna i ściśle zdefiniowana terapia ma szanse na powodzenie i tym samym przyniesienie ulgi osobie chorej. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać i jak najszybciej zapisać się do specjalisty. Oczywiście w państwowych przychodniach sprawa nie wygląda tak prosto. Tutaj czasami trzeba znacznie poczekać, aby móc dostać się do specjalisty. Dlatego też warto skorzystać z oferty prywatnej. Naturalnie będzie to sporo kosztować. Jednak wydaje się, że jednak zdrowie jest w tym wypadku zdecydowanie najważniejsze i nie powinniśmy tutaj oszczędzać. Doświadczony i dobrze opłacony specjalista będzie w stanie nam pomóc i wyciągnąć nas z psychologicznych kłopotów. Warto sobie pomóc i poszukać kontaktu z wykwalifikowanym psychologiem.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here