Rachunki za energię elektryczną to duże obciążenie dla domowych budżetów. Z ostatnich przekazów medialnych wynika, że w nowym roku 2021 będą one jeszcze wyższe. Może warto pomyśleć o przyszłości energetycznej? Montaż instalacji fotowoltaicznej to pierwszy krok do oszczędzania pieniędzy i środowiska.

Montaż paneli fotowoltaicznych a warunki techniczne budynku

Budynek – jego bryła, wiek, użyte materiały budowlane, konstrukcja dachu to kilka podstawowych warunków, które bierze się pod uwagę przy audycie, który ma za zadanie ocenić, czy i jaką instalację fotowoltaiczną można na budynku zamontować.

Jeśli chodzi o dach, to znaczenie mają:
• Usytuowanie względem stron świata,
• Kąt nachylenia,
• Stan elementów konstrukcyjnych

Ten ostatni warunek jest dość istotny, choć nie najważniejszy, bowiem instalacja fotowoltaiczna nie jest szczególnie ciężka i większość dachów nie wymaga wzmacniania przed montażem. Najkorzystniejsze są dachy budynków zwrócone na południe o kącie nachylenia zawartym w przedziale 30-40 stopni. Jeśli dom nie ma wystawy południowej, to wymagane jest inne nachylenie paneli. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich dokonywany jest przy użyciu wsporników.Dla uzyskania wysokiej wydajności ważne są także warunki atmosferyczne. Optymalne warunki dla pracy ogniw to: bezchmurne niebo, temp. +20° C, wiatr 1 m/s, nasłonecznienie 800 W/m2 oraz brak cienia i minimalizacja zanieczyszczeń.

Warunki środowiskowe i prawne

Otoczenie budynku też ma znaczenie dla montażu instalacji fotowoltaicznej. Niekorzystne jest posadowienie paneli tam, gdzie w ciągu dnia możliwe jest długie zacienienie. Cień może rzucać komin, drzewo, sąsiedni budynek. Bliskość drzew liściastych może jesienią powodować zanieczyszczenie powierzchni ogniw opadającymi liśćmi, co skutkować będzie spadkiem wydajności.Jeśli chodzi o uwarunkowania prawne mają one związek z planami zagospodarowania gminy oraz własnością budynku i terenu. Właściciele domów sprawdzić muszą tylko w siedzibie gminy, czy nie ma zakazów związanych z gospodarką przestrzenną. Natomiast osoby, które zamieszkują na terenie wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni przed montażem paneli muszą uzyskać stosowne zgody od współwłaścicieli.

Montaż paneli fotowoltaicznych – koszty

Instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale zanim tak się stanie konieczne jest wyłożenie środków na zakup instalacji i jej zamontowanie. Łączny koszt zależy głównie od rodzaju ogniw oraz rozmiaru instalacji. Same panele to około 50% całej kwoty. Mniej więcej 20% kosztów to wynagrodzenie za prace montażowe. Pozostałe wydatki to inne elementy instalacji. Na zwrot kosztów instalacji można liczyć już po 4-5 latach przy rachunkach za energię rzędu 300 złotych miesięcznie. Żywotność ogniw obliczana jest na co najmniej 20 lat, więc każdy inwestor doczeka tej chwili, gdy inwestycja się zwróci i zacznie przynosić wymierne korzyści.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here