Znajdujący się w powszechnym obiegu złoty nie zawsze stanowił podstawową jednostkę pieniężną w Polsce. W historii naszego kraju obowiązywały bowiem różnorodne systemy monetarne.

Złoty pojawił się dopiero za czasów panowania Zygmunta Augusta, jednak jego stabilizacja nastąpiła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od tego czasu jednostki płatnicze wiele razy się zmieniały. W przeszłości obowiązywały banknoty pięćdziesięciogroszowe lub dwumilionowe. Warto jednak wiedzieć, czym płacili Polacy  zanim pojawił się popularny złoty.

Denary

W naszym kraju historia pieniądza poprzedzona była handlem naturalnymi środkami płatniczymi. Za towar często bowiem płacono zwierzętami, cenną skórą lub płótnem. Polską kolebką historycznych monet jest Kraków. W I wieku p.n.e. wyrabiano tu pierwsze pieniądze. Początkowo w Polsce obowiązywała arabska waluta, która została zastąpiona denarem krzyżowym. Pieniądz był symbolem przywództwa, dlatego władcy wybijali własne monety. Mennica znajdowała się w Gnieźnie, jednak z czasem przeniesiono ją do Krakowa. Wybory za czasów Mieszka I były jednak niedoskonałe. Monety wytwarzali również kolejni władcy. Władysław Herman oddał przywilej bicia pieniędzy swojemu pałacowemu komesowi Sieciechowi.

Postanowienia Kazimierza Wielkiego

Pod koniec dwunastego stulecia denar stracił na wartości. Do jego wytworzenia używano stopu niskiej jakości. Przed reformą monetarną Kazimierza Wielkiego w Polsce pojawiła się złota moneta, określana jako floren lub dukat. W 1367 roku słowiański władca wprowadził do powszechnego obiegu grosz krakowski. Nie miał on jednak takiej wartości jak ten wytwarzany na terenie Czech. Okres złotego datowany jest na rok 1496, kiedy sejm piotrowski ustalił oficjalny kurs florena.

Historia polskich jednostek pieniężnych to niezwykle ciekawy i pasjonujący temat. Hobbyści często poszukują wyrobów menniczych z poszczególnych okresów. Wartość kolekcjonerska tego typu okazów jest bowiem ogromna. Wyjątkowe repliki monet można kupić na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here