Nauka języka angielskiego jest dziś dla wielu osób priorytetem, gdyż znajomość języków obcych otwiera przed każdym ogromne możliwości i odbija się pozytywnie zarówno na życiu zawodowym, jak i osobistym. Język angielski nadal jest najpopularniejszym z języków obcych, jednak wiele osób nadal nie wie, jak uczyć się go skutecznie.

Tradycyjny podział na słownictwo i gramatykę – sztuczny z samego założenia

Wiele osób podczas nauki angielskiego traktuje gramatykę i słownictwo jako zupełnie dwie oddzielne dziedziny, co jest wielkim błędem. W przypadku każdego języka nie można bowiem poznać dobrze słownictwa bez znajomości gramatyki i tak samo jest w drugą stronę.

Wiele osób przeznacza sobie oddzielne sesje na naukę samej gramatyki, po której uczy się wyłącznie tylko słownictwa, używając do tego rozmaitych list i notatek. Najskuteczniejszą metodą nauki jest jednak traktowanie języka jako całości i jednoczesne przyswajanie gramatyki i słownictwa z rozmaitych materiałów, w tym z żywego języka.

Programy do fiszek – podstawowe narzędzie nowoczesnego ucznia

Każdy, kto uczy się języków obcych, powinien stosować oprogramowanie do nauki przy pomocy fiszek. Jest to nowoczesna forma tradycyjnych fiszek papierowych, jednak w przeciwieństwie do nich programy takie bazują na złożonych algorytmach, które decydują, kiedy dane słówko ma się znów pojawić podczas powtórek, a częstotliwość jego pojawiania się jest optymalna, dzięki czemu słownictwo przyswaja się nawet kilkadziesiąt razy szybciej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej nauki z zeszytu czy spisu słówek w podręczniku.

Popularnym błędem przy stosowaniu takich programów jest jednak wprowadzanie samych słówek, czemu towarzyszy brak kontekstu. Do programów takich zawsze powinno wprowadzać się całe zdania, dzięki czemu zapamiętując jedno, można z nim przyswoić nawet kilka słówek i zwrotów, a do tego utrwala się również gramatykę.

Język angielski, chociaż pozornie prosty, wcale taki nie jest i jedynie zastosowanie dobrej strategii nauki sprawi, że przyswoi się go skutecznie. Nie trzeba jednak od razu brać udziału w drogich kursach, gdyż nauka angielskiego to przede wszystkim praca samodzielna, którą dziś bardzo ułatwia Internet i urządzenia mobilne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here