Rośliny z gołym korzeniem cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników, dlatego wiele osób przychodzi do sklepów ogrodniczych lub szuka sadzonek w sklepach internetowych z celem wybrania najlepszych sadzonek. Na szczęście asortyment dostępny w sklepach jest bardzo szeroki, dlatego mamy wiele możliwości wyboru. Czym różni się pielęgnacji sadzonek z gołym korzeniem od takich z bryłą, które pochodzą ze szkółki drzew i krzewów? Jak powinniśmy się nimi zajmować?

Atuty sadzonek z gołym korzeniem

Sadzonki z gołym korzeniem mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest atrakcyjna cena, ponieważ sklepy ogrodnicze mogą sprzedawać je taniej, gdyż są one sprzedawane bez opakowań oraz bryły ziemi. To automatycznie sprawia, że są tańsze niż rośliny z krzewów i drzew. Jeszcze niższe ceny możemy otrzymać w momencie, kiedy kupimy sadzonki hurtowo. Jedynym wyjątkiem, kiedy znacznie lepszym pomysłem jest zakup roślin ze szkółki roślin, kiedy chcemy kupić wieloletnie, ozdobne krzewy i drzewa. Szkółkowanie polegające na kilkukrotnym przesadzaniu, sprawia że roślina lepiej przyjmuje się w ziemi.

Jak sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Sadzenie roślin z gołym korzeniem odróżnia się nieco od sadzenia innych rodzajów roślin. Jeszcze przed samym sadzeniem (ok. kilka godzin wcześniej) warto namoczyć korzenie, co pozwoli roślinie nabrać wodę, co przyśpieszy przyjęcie rośliny w nowym miejscu. Zanim zajmiemy się sadzeniem, trzeba również skrócić system korzeniowy (jeśli jest zbyt długowi), aby nie był dłuższy niż 25 centymetrów. Następnie, jeżeli mamy już przygotowany dołek do wysadzenia rośliny, uzupełniamy miejsca, w których nie ma ziemi. Następnie przesadzamy roślinę i przycinamy ją. Sadzonki roślin z gołym korzeniem najlepiej przyjmują się, kiedy są sadzone w stanie bezlistnych. Najlepszym momentem na sadzenie roślin z gołym korzeniem jest wiosna (od końca marca do mają) oraz późna jesień (październik-listopad).

Jak pielęgnować sadzonki z gołym korzeniem?

sadzonki

Pielęgnacja sadzonek jest bardzo ważna, jednak na szczęście w przypadku roślin z gołym korzeniem, wcale nie jest trudna. Znacznie więcej uwagi trzeba im jednak poświęcać wiosną, ponieważ okres następujący po sadzeniu jest cieplejszy i suchszy. Po przesadzeniu sadzonek z gołym korzeniem należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Po przesadzeniu nie zaleca się używania nawozów mineralnych – takie zabiegi są wskazane, dopiero gdy sadzonki się przyjmą.

Jaka powinna być dobra sadzonka z gołym korzeniem

Zanim zaczniemy sadzenie, konieczne jest zdecydowanie, które sadzonki są odpowiednie. Najpopularniejsze z nich są krzewy i drzewa owocowe, a także sadzonki, z których wyrasta żywopłot, ponieważ mają nieco mniejsze wymagania. Kiedy kupujemy sadzonkę, musimy zwrócić uwagę na ich zabezpieczenie, czyli na to, czy są przykryte trocinami lub ziemią, a także na wygląd ich korzeni, które powinny być sprężyste i zdrowe (nie mogą mieć złamań). Powinny posiadać także specjalne oznaczenie, czyli etykietę ze wszystkimi informacjami o ich pochodzeniu i gatunku. Sadzonki najwyższej jakości można kupić w korzystnej cenie w sklepie ogrodniczym Gardenowo. Serdecznie zapraszamy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here