Obecnie prawie każdy posiada swój własny komputer. Przeważnie jest to komputer przenośny, czyli tak zwany laptop, notebook, czy też ultrabook. Niektórzy wciąż mają komputery stacjonarne. Laptopy są jednak wygodniejsze. Można je przenosić i używać w różnych miejscach, wziąć w podróż, do pracy, na uczelnię itp. Mają wbudowaną klawiaturę, monitor, głośniki i touchpad. Dlatego nie ma potrzeby podłączania czegokolwiek. Są gotowe do użycia tuż po włączeniu. Nowoczesne laptopy są bardzo lekkie i poręczne. Często rezygnuje się już z montowania w nich napędów DVD, ponieważ są w dzisiejszych czasach bardzo rzadko używane. Zamiast tego montuje się więcej portów USB w standardzie 3.0. Szczególnie lekkie i poręczne są ultrabooki. Charakteryzują się one bardzo szybkim uruchomieniem i bardzo długim czasem pracy na baterii. Naładowanie do pełna starczy nawet do 8 godzin pracy. Czas pracy zależy od używanych programów, jasności wyświetlacza i innych.

Komputery stacjonarne również mają swoje zalety

Komputery stacjonarne również mają swoje zaletySą tańsze od laptopów i często bardziej wydajne. Mniej się przegrzewają i istnieje możliwość licznych modyfikacji. Można dokupić kolejne dyski, karty graficzne itp. Bardzo popularne są dyski SSD. Pracują one znacznie szybciej niż tradycyjne dyski HDD. Sprawia to, że komputery pracują szybciej, błyskawicznie się włączają, szybciej otwierają się foldery i pliki. Komputery stacjonarne są bardzo lubiane przez fanów gier komputerowych. Wyposażają oni swoje komputery w bardzo mocne podzespoły i dobre chłodzenie. Dzięki temu mogą oni cieszyć się rozgrywką bez zacięć i w najwyższych ustawieniach. Komputery stacjonarne również często kupowane są do biur i innych miejsc pracy, ponieważ nie ma potrzeby przenoszenia ich.

Kupując komputer warto zwrócić uwagę na pojemność i typ dysku, pamięć operacyjną ram, kartę graficzną, taktowanie procesora, zastosowane chłodzenie itp. Należy też sprawdzić, czy kupowany przez nas komputer posiada już zainstalowany system operacyjny. Czasem komputery są sprzedawane bez systemów operacyjnych. Należy wówczas dokupić go samemu lub ewentualnie skorzystać z darmowych systemów, jak na przykład Linux. Kupując laptopa należy również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Jeżeli na laptopie zamierzamy oglądać filmy lub seriale to warto wybrać taki z przekątną ekranu co najmniej 15,6 cala. Do komputera stacjonarnego zawsze możemy dokupić większy monitor. W laptopie również istnieje opcja podłączenia do ekranu zewnętrznego, jednak przeważnie korzystamy z tego wbudowanego. W zależności od naszych wymagań możemy kupić komputer o różnych parametrach i za różną kwotę. Najtańsze laptopy można już kupić za 1000 zł. Najdroższe są laptopy przeznaczone do gier. Mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy.

Przeważnie używamy komputerów do pracy, nauki, surfowania po internecie, oglądania zdjęć i filmów oraz pisania, tworzenia prezentacji itp. Często magazynujemy na nich przeróżne pliki, takie jak zdjęcia, filmy, dokument i inne.

Korzystanie z komputera

Korzystanie z komputeraCzęsto jesteśmy zmuszeni coś napisać, sformatować tekst, zrobić prezentację, tabelę itp. Jest wiele programów, które możemy użyć w tym celu wykorzystać. Najpopularniejszy jest pakiet Microsoft Office, który zawiera takie programy ja Word, Excel i PowerPoint. Niestety pakiet ten jest płatny. Można również skorzystać z bezpłatnego pakietu Open Office. Programy te umożliwiają pisanie i formatowanie tekstu. Można zmieniać rozmiar i rodzaj czcionki, ustawiać marginesy, akapity, przerwę między wierszami i wiele innych. Word umożliwia tworzenie dokumentów tekstowych. Excel pozwala na tworzenie tabel, wykresów, diagramów itp. PowerPoint służy do tworzenia prezentacji multimedialnych, które można wyświetlać w trakcie prowadzenia wykładów, przemówień itp. Nierzadko przesłanie plików do innych osób wiąże się z ryzykiem, że nie będą one mogły go odtworzyć na swoim komputerze. Dlatego warto jest zapisywać pliki w formacie pdf. Jest on na tyle uniwersalny, że powinien być obsługiwany przez każdy komputer. Niestety pliki zapisane w formacie pdf ciężko jest formatować. Nierzadko chcemy scalić kila plików ze sobą, żeby mieć wszystko w jednym.

Jak połączyć pdf?

Najprościej jest skorzystać z łączenia pdf online. Wystarczy wgrać pliki na serwer, a zostaną one połączone jeden po drugim we wskazanej przez nas kolejności. Po czym należy pobrać scalony plik. Istnieją również programy, przy pomocy których można połączyć ze sobą pliki pdf oraz umożliwiające edytowanie tych plików w pewnym zakresie. Jeżeli często pracujemy na plikach w formacie pdf, dodajemy adnotacje, podkreślenia, kopiujemy jego fragmenty, itp. to niewątpliwie warto jest zainstalować taki program na swoim komputerze. Format pdf służy do odczytu dokumentów, a nie do ich formatowania. Programy dają jednak możliwość niewielkiej edycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here