Każde uzależnienie jest cierpieniem. Cierpieniem rodziny i cierpieniem osoby uzależnionej. Najczęściej uzależniamy się od alkoholu, narkotyków, hazardu. Każde z tych uzależnień może mieć katastrofalne skutki. Zawsze najciężej jest określić granicę, kiedy stajemy się już osobami uzależnionymi. Czy to wtedy, gdy nie wyobrażamy sobie wieczoru bez lampki czerwonego wina czy koniaku, a może wtedy, gdy nie potrafimy normalnie funkcjonować w życiu codziennym bez kieliszka wódki na śniadanie?

Powyższe jest sygnałem, że nasze uzależnienie jest głębokie i należy jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty i rozpocząć terapię. Dlaczego warto zdecydować się na terapię uzależnień? Przede wszystkim, aby uratować swoje życie i życie swojej rodziny. To wystarczający powód, aby zwrócić się po pomoc. Nasuwa się więc pytanie co to jest terapia uzależnień? Jak długo trwa terapia uzależnień?

Terapia uzależnień

Terapia uzależnień to cykl indywidualnych spotkań z terapeutą oraz cykl spotkań grupowych z osobami uzależnionymi. To przede wszystkim długie rozmowy, pozwalające dotrzeć w najciemniejsze zakamarki naszej świadomości, aby zmierzyć się z problemem, jakim jest nałóg. To również farmakoterapia, masa leków i suplementów, które będą hamować nasz pociąg do alkoholu i narkotyków.

Terapia uzależnień to jednak raczej terapia duszy niż ciała. Trwa ona w zależności od stopnia nałogu. Najczęściej od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Są również niestety przypadki dramatyczne, kiedy żadna terapia nie jest w stanie pomóc i osoba po zakończeniu cyklu spotkań z terapeutą wraca do nałogu, jest to od niej zdecydowanie silniejsze. Osobie, na takim poziomie uzależnienia nie da się już pomóc. Można oczywiście skierować taką osobę na leczenie zamknięte do wyspecjalizowanego ośrodka, ale to oznacza jedynie izolację, zwłaszcza od alkoholu i nie leczy duszy osoby uzależnionej.

Jeśli jednak osoba uzależniona, jeszcze choć trochę kontroluje swoje życie powinna zgłosić się po pomoc niezwłocznie. Historia zna mnóstwo przypadków osób wyleczonych, na dzień dzisiejszy szczęśliwych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Takie osoby potrafią na nowo odbudować relację w rodzinie i cieszyć się jeszcze bardziej z mniejszych rzeczy. Na pewno warto zdecydować się na terapię leczenia uzależnień. Jej zaniechanie może mieć katastrofalne skutki, nie tylko dla osoby uzależnionej, ale też dla całej jej rodziny. Nie należy się tego wstydzić. Nałóg to choroba, jak każda inna. Każdy chory człowiek ma prawo do uzyskania pomocy. Nie może się wstydzić o nią prosić, tutaj ważą się jego losy i jego poturbowanej rodziny.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here