Ssanie u dzieci rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Zwykle wykorzystują do tego pierś matki, jednak ze względu na wygodę wymyślono specjalne smoczki, które odpowiednio ją zastępują. Dzięki temu dziecko może zaspokoić swoją potrzebę bez wykorzystania kciuka. Lovi smoczki należą do najczęściej wybieranych produktów skutecznie imitujących matczyną pierś, jakie znajdują się na rynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ssania, przeczytaj nasz artykuł!
Skąd wzięło się ssanie?
Rodzice często zauważają u swoich małych pociech nieodpartą potrzebę ssania. Już podczas przebywania malucha w brzuchu mamy czasem można zaobserwować trzymania w buzi swojego paluszka. Dzięki ssaniu dzieci przygotowują się do samodzielnego przyjmowania pokarmów oraz późniejszego wydawania dźwięków i nauki mowy. Ssanie paluszków, czy smoczków Lovi jest spowodowane głodem, lub potrzebą czułości rodzica Jeżeli dziecko nie jest głodne jako zastępstwo ssania piersi matki zazwyczaj wykorzystują Lovi smoczki.
Odruch ssania to jedna z czynności, do której wszystkie maluchy przyzwyczajają się już podczas pobytu w brzuchu matki. Niemowlaki i małe dzieci często kontynuują nawyk, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia skutecznie zastępujące pierś matki. Niezaspokojona potrzeba ssania u dziecka powoduje kłopoty w zasypianiu, ogólny niepokój maluszka oraz częste przebudzanie się w nocy. Każdy, kto miał styczność z maluchami, wie, że akcesoria takie jak Lovi smoczki są niezbędne podczas okresu niemowlęcego.
Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?
Powyżej trzeciego roku życia dziecko nie powinno ssać ani kciuka, ani smoczka. Akcesoria takie jak Lovi smoczki powinny zostać zamienione na gryzaki. Jeżeli jednak dziecko nadal często i intensywnie ssie paluszki, warto do nich wrócić. Lovi smoczek może pomóc, a dodatkowo jest znacznie łatwiej oduczyć dziecka nawyku ssania smoczka niż kciuka. Oczywiście należy również pamiętać, że nie zawsze ta metoda się sprawdza. Niektóre dzieci, zamiast odrzucić przyzwyczajenie, zastępują go innym.
Wbrew pozorom nie tylko nawyki z przeszłości wpływają na zachowanie dziecka. Z wiekiem maluchy uczą się inaczej odbierać pewne sytuacje. Często powodami do nadmiernego ssania kciuków u dzieci są sytuacje stresowe lub znudzenie. Najlepszym sposobem na oduczenie jest całkowite wyeliminowanie zdarzeń, po których dziecko najczęściej decyduje się na włożenie paluszków do buzi. Dobrym uspokajaczem na czas przejściowy dla dzieci jest Lovi smoczek, który nie utrudnia oddychania, ani przełykania śliny.