Oczy to bez wątpienia jedna z najważniejszych części naszego ciała. W końcu to dzięki nim widzimy otaczający nas świat i możemy wykonywać wiele codziennych aktywności, które bez tego narządu byłyby mocno utrudnione. Nie bez powodu mówi się także, iż oczy są „zwierciadłem duszy”, gdyż to w nich widoczne są uczucia i emocje. Wiele osób wierzy, że ich kolor odzwierciedla cechy charakteru – dla przykładu, posiadacze zielonych oczu mają być osobami odpowiedzialnymi, mającymi zmysł artystyczny, a także posiadającymi duże grono znajomych.

Z racji tego, iż oczy są tak ważnym organem, należy o nie odpowiednio dbać. Najłatwiej to zrobić, udając się na regularne kontrole do specjalisty – „lekarza od oczu”. Zatem czym się zajmuje okulista? Podstawową funkcją, jaką wykonuje, jest diagnostyka – którą każdy z nas z pewnością kojarzy z rutynowym „czytaniem liter” w celu zbadania ostrości wzroku.

Jednakże nie tylko to badanie jest wykonywane podczas rutynowej kontroli – często robi się również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą tonometra. Są na to dwa sposoby – można zrobić to bezdotykowo bądź w kontakcie z okiem, po uprzednim znieczuleniu. Kolejnym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki jest badanie w lampie szczelinowej, która daje szczegółowy obraz oka i jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Przed tym badaniem konieczne jest zastosowanie specjalnych kropel, które niestety powodują pogorszenie widzenia – na szczęście jest ono przejściowe i ustępuje po kilku godzinach.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badań, lekarz proponuje dalsze działanie. Gdy np. stwierdza się wadę wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm itd.), lekarz zaleca noszenie okularów i dobiera odpowiednią moc szkieł. Jeżeli zostaje wykryte poważniejsze schorzenie, okulista może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG gałki ocznej czy badanie pola widzenia. Do okulisty powinniśmy udawać się nie tylko, gdy zauważalnie pogorszyła się nasza jakość widzenia czy odczuwamy np. ból oczu. Prócz wyżej wymienionych czynności, zajmuje się on także – a może przede wszystkim – profilaktyką. Ważne jest zatem, by udawać się do specjalisty regularnie, gdyż wczesne wykrycie schorzenia to często gwarancja jego całkowitego wyleczenia. Osoby po 40 roku życia powinny badać się co najmniej raz na 2 lata, natomiast w przypadku występowania u nich schorzeń takich jak cukrzyca – nawet jeszcze częściej.

Jednym z najważniejszych czynników jest wybór odpowiedniego okulisty. Warto udać się do sprawdzonego lekarza, który zapewni nam profesjonalną pomoc. Okulista Poznań to gwarancja doskonałych usług. Warto zerknąć również do internetu, np. na stronę wrosinski.pl, gdzie znajdziemy przydatne szczegóły na temat pracy okulisty i będziemy mogli rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Warto zdecydować się na usługi prywatne – wówczas mamy gwarancję, że nasza sprawa zostanie potraktowana z należytą uwagą, a okulista dołoży wszelkich starań, by nam pomóc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here