Kontroler ruchu lotniczego jest to osoba, która odpowiada za kontrolę nad ruchem robotniczym przy pomocy metody wizualnej klub radaru w celu prowadzenia bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego. Kontroler jest osobą, która sprawuje władzę nad planowaniem startu oraz lądowanie samolotów znajdujących się w kolejce. Zazwyczaj w jednej chwili obsługuje on nawet kilkanaście samolotów. Zadaniem kontrolera ruchu lotniczego jest także sprawdzanie zjawisk atmosferycznych, pogody, a także ruchu wojskowego. Czy z tytułu takiej pracy można dobrze zarobić? Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-kontroler-ruchu-lotniczego/ 

Co ma wpływ na wynagrodzenie kontrolera ruchu lotniczego?

Na wynagrodzenie osoby na takim stanowisku bardzo istotny jest przede wszystkim staż pracy. Wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi bardzo małą część wynagrodzenia jego bardziej doświadczonego kolegi. Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma również wielkość firmy. Małe rodzinne przedsiębiorstwa nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia rzędu wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy oferują też znacznie częściej bogatszy pakiet świadczeń pozapłacowych. Na wysokość wynagrodzenia wpływa również lokalizacja firmy. Istnieją sytuacje, że dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować całkiem inne kwoty dla swoich pracowników.

Ile zarabia kontroler ruchu?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite osoby która pracuje na stanowisku kontrolera ruchu Lotniczego wynosi 5880 zł brutto, jest to zatem 4234 zł netto. Co drugi kontroler otrzymuje pensję znajdującą się w wysokości od 3820 zł do 9790 zł. Najgorzej zarabiający kontrolerzy ruchu lotniczego zarabiają kwoty poniżej 3820 zł brutto, jest to grupa 25% kontrolerów.

Benefity przyznawane kontrolerom ruchu

  • 100 % wynagrodzenia chorobowego zamiast 80 proc. według prawa pracy,
  • dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100 % stawki godzinowej,
  • dodatek za pracę w soboty, niedziele i święta w wysokości 100 proc.,
  • dodatek za pracę w godzinach nocnych – 25%  stawki godzinowej,
  • dodatek za fakt utrzymywania licencji kontrolera ruchu lotniczego – 20% wynagrodzenia zasadniczego,
  • dodatek funkcyjny, np. dla senior kontrolera ruchu lotniczego – od 5 do 30% wynagrodzenia zasadniczego,
  • dodatki za prowadzenie szkolenia w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę szkolenia,
  • dodatkowy, 15-dniowy pełnopłatny urlop kondycyjny, każdego roku, niezależnie od urlopu wypoczynkowego,
  • nagroda jubileuszowa w wysokości od 100 do 600 % wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od liczby lat pracy. Pierwszą można otrzymać po 10 latach, kolejne co 5 lat do 40-letniego stażu pracy

Zobacz też: http://www.rezydencjastaromiejska.pl/ile-zarabia-pilot-samolotu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here