Wejście do BIOS odbywa się przez naciśniecie właściwego przycisku tuż (max po 3 sek) po uruchomieniu komputera – przed włączaniem Windowsa. Można naciskać klawisz wielokrotnie aż do czasu włączenia się BIOSU. W rozmaitych typach płyt głównych naciskamy różnorodne klawisze. Wielu użytkowników laptopów, kiedy chce naprawić laptop np. zmienić priorytety napędów podczas startu systemu musi wejść do BIOS, aby wprowadzić wymagane dane. Jak uruchomić bios? Również przez wejście do BIOS można przetaktować mikroprocesor, ustawić automatyczne włączanie laptopa. Należy być natomiast niezwykle ostrożnym oraz wchodzić do BIOSA jedynie wówczas, gdy jest jasne co pragniemy zmienić. Dla mało obeznanych zmiana ustawień w BIOSIE może skończyć się zniszczeniem komputera, ponieważ BIOS to program płyty centralnej dysponujący sprzętem. Wejście do BIOSU poleca się osobom, jakie rozumieją co robią. Trzeba pamiętać iż szczegółowy opis BIOSU laptopa znajduje się w instrukcji obsługi płyty głównej tzw. „User’s Manual”. Tam nie jedynie jest określone jak włączyć/wejść do BIOS, lecz również jego wszechstronnie określone funkcje.

Co to jest BIOS?

BIOS więc Basic Input/Output System – to zestaw określonych procedur, zarejestrowanych w nieulotnej pamięci laptopa (więc pamięci ROM), jakie pośredniczą pomiędzy sprzętem natomiast systemem. BIOS czuwa nad sprawnością elementów laptopa, więc gdy go uruchamiamy, wtedy wykonywana jest tzw. procedura POST, więc wykrywanie podłączonych narzędzi, np. płyty CD w napędzie, i badanie np. RAM-u oraz procesora. Jeśli pewien komponent nie funkcjonuje dobrze, wówczas jesteśmy powiadamiani o tym komunikatem dźwiękowym bądź tekstowym.

Jak uruchomić bios?BIOS uruchamia się sam po wciśnięciu przycisku na własnym laptopie. Niejednokrotnie natomiast zazwyczaj mówimy, iż chcemy go uruchomić, więc tak właściwie dostać się do jednego spośród jego elementów, specyficznego „panelu sterowania” nazywanym BIOS Setup (w poszczególnych wypadkach określany jest „CMOS Setup Utility”). Styk BIOS Setup ogólnie jest prosty w obsłudze, jeśli zna się jego konkretne funkcje, natomiast do operowania nim starczy tylko klawiatura. W zależności od wytwórcy, wygląd BIOS-u może się nieco różnić.

Do BIOS-u możemy wejść podczas startu laptopa, wciskając właściwy przycisk. Może on się różnić we współzależności od typu płyty głównej, jaką mamy i samej wersji BIOS-u. Zwykle jest to natomiast klawisz F2, Delete, natomiast momentami również F8. Należałoby więc spróbować któregoś spośród nich. Podczas startu komputera na monitorze wyświetla się szczegółowy klawisz, jaki musimy wcisnąć. Występuje on zwykle obok napisu BIOS Setup. Nazwa może się trochę różnić, jednak w pełnym bilansie powinniśmy się dowiedzieć, jaki przycisk należy używać.

Jak uruchomić bios?

Odpowiedź na pytanie, jak włączyć BIOS na komputerze stacjonarnym, nie jest prosta. Mnóstwo zależy od tego, z jaką wersją BIOS-u mamy do czynienia. Ważny jest również wytwórca oraz typ płyty głównej, jaki znajduje się w laptopie. Należałoby także sprecyzować, iż tenże standardowy system wejścia-wyjścia włączony jest zawsze, kiedy użytkownik korzysta z PC. Stosując poniższych sposobów, nie uruchamiamy BIOS-u, lecz osiągamy dostęp do jego panelu konfiguracyjnego.

Jak uruchomić bios?Kilku- bądź kilkunastoletnie jednostki stacjonarne PC, z systemem Windows 7 lub starym, najprawdopodobniej będą wyposażone w BIOS firmy AMI bądź Awad. Żeby dostać się do menu konfiguracyjnego, należy niezwłocznie po włączeniu komputera nacisnąć klawisz Delete, F1, F2 lub F10. Dla pewności lepiej zrobić to kilkukrotnie w sekundowych odstępach. Dokładna informacja na temat tego, jakiego przycisku należy wykorzystać, winna znajdować się na ekranie startowym komputera, jaki przedstawia się jako pierwszy w trakcie uruchamiania PC. Wytwórcy zazwyczaj umieszczają tego rodzaju informację na dole, w prawym bądź lewym rogu. Treść komunikatu może być różnorodna. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to “Press X to enter Setup”. Przy czym w miejscu “X” będzie znajdowało się oznaczenie odpowiedniego klawisza odsyłającego do panelu konfiguracyjnego BIOS. Gdy na ekranie startowym nie ma nadmienionej wskazówki, należałoby sięgnąć do instrukcji obsługi płyty głównej. Użytkownik zawsze odnajdzie w niej wiadomość, dotyczącą sposobu zapewniającego ingerencję w konfigurację BIOS-u.

Bateria CMOS

Zmiany, jakich dokonujemy w BIOS, są przechowywane w systemie CMOS laptopa, jaki musi być podtrzymywany napięciem poprzez specjalistyczną baterię, umieszczoną na płycie głównej. Przeważnie, jest bateria litowa CR2032, o natężeniu 3V. Niejednokrotnie wytwórcy obudowują ją specjalistycznym kapturkiem z przewodami, jaki może wymagać specjalnego lutowania podczas wymiany. Dlatego także zawsze należałoby zobaczyć rodzaj baterii, na stronie wsparcia wytwórcy. Serwisy aukcyjne Allegro, lub Ebay, zapewniają zakupienie baterii BIOS, już opracowanej do zwykłego montażu, w konkretnym typu MOBO bądź laptopa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here