Wielu z nas zdjęcia robi cały czas. Obecnie mamy takie aparaty w telefonach, że pstrykamy na okrągło. Właściwie bez zastanowienia. Ja pochodzę jeszcze ze starej szkoły. Uczyłam się robić zdjęcia lustrzanką, miałem do dyspozycji kliszę 24 albo 36 klatek. Wszystkie parametry ustawiane były ręcznie. Każde zdjęcie musiało być przemyślane. Nie robiło się na wakacjach 9 000 zdjęć. 72 zdjęcia to było naprawdę coś (jak ktoś umiał dobrze zakładać kliszę, to i czasem wyszły 2- 3 zdjęcia więcej). Dziś nikt nie zastanawia się jak robić dobre zdjęcia.

Pstrykamy bez opamiętania

Zdjęcia, które oglądam bardzo często do niczego się nie nadają. Może warto przed pstryknięciem zastanowić się jak robić dobre zdjęcia? Nie jest to nic trudnego. Obecnie wystarczy zastanowić się wyłącznie nad kompozycją. Resztę aparat zrobi sam, gdy tylko ustawimy mu „auto”.

Jak robić dobre zdjęcia?

Jak robić dobre zdjęcia?Pytanie, jak to jest z tą kompozycją? Myślę, że o ucinaniu głów, torsów i nóg nie będziemy wspominać, gdyż to naprawdę jest banalne (chociaż zdarza się). Co zrobić by zdjęcie było po prostu ciekawe? Przede wszystkim nie ustawiajmy obiektu centralnie na środku kadru. Podziel zdjęcie na trzy w poziomie i w pionie. Najważniejsze elementy powinien znajdować się na przecięciu tych linii. Wtedy zdjęcie będzie idealnie wpisywało się w naszą percepcję.

Ważne jest by wszystko, co jest na zdjęciu stało. Bardzo często drzewa się przewracają, domy przechylają, a ludzi ledwo stoją. Patrząc na te zdjęcia można by wnioskować, że w naszym klimacie są potężne huragany.

Odpowiadając na pytanie jak robić dobre zdjęcia powiedziałabym, że przede wszystkim starannie. Większość błędów, które widzę, nie wynika z niewiedzy. Większość jest wynikiem niechlujstwa. Podejścia do robienia zdjęcia bez żadnego zastanowienia. Nieprzemyślane, przeładowane kadry to standard. Złe kadrowanie, gdzie widać wszystko i nic jest na porządku dziennym. Przy obecnym stanie technologii nie trzeba mieć prawie żadnej wiedzy, by zrobić fajne zdjęcie. Przydałoby się tylko spojrzenie na estetykę. I wszystko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here