Planując swoje zatrudnienie gdzieś, koniecznie musimy się zastanowić nad wieloma wariantami, które będą miały wpływ na nasze zadowolenie. Dlaczego właśnie zadowolenie? Właśnie dlatego, bowiem jeśli nie będziemy chcieli chętnie chodzić do danej pracy, to niestety jedynie będziemy zmęczeni. Nasze zmęczenie przeniesie się z pewnością też na innych. Co należy zrobić by tego typu sytuacji uniknąć? Na początek się zastanowić, czego oczekuje się od nowej pracy.

Idealna praca

Idealna pracaMoże to być miła atmosfera w pracy, dokładne szkolenia z zakresu obsługi programów czy klienta, odpowiednie wynagrodzenie za wykonany zakres obowiązków. Nie da się ukryć, że dla części pracowników najważniejsza jest atmosfera w pracy. To właśnie ona napędza fakt, że chce nam się chodzić do pracy. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne jest również ważne, ponieważ to dzięki niemu nie ma się problemów z obsługą programów czy klientów. Dla wielu jednak najważniejsza będzie pensja. To dzięki wynagrodzeniu za pracę jesteśmy w stanie się utrzymać na co dzień. Wiele firm podaje kwoty wynagrodzenia podstawowego w brutto, jednak jak obliczyć pensję netto?

Jak obliczyć pensję netto?

Kwotę, jaką pracownik otrzymuje w rzeczywistości okazuje się znacznie niższa niż ta przedstawiona. Dzieje się tak, ponieważ pomniejszona zostaje ona o składki na ubezpieczenie społeczne, podatek dochodowy oraz ubezpieczenie zdrowotne. Czy można jakoś samodzielnie obliczyć sobie kwotę, którą otrzyma się co miesiąc? Pamiętać koniecznie trzeba o fakcie, że w wynagrodzenie brutto wchodzić będą wszelkiego typu premie, godziny nadliczbowe, dodatki a nawet ekwiwalent za urlop. Od tych wszystkich kwot pracodawca zobowiązany jest zawsze potrącać składki na ZUS. Na plus dla nas jako pracowników, nie wszystkie dodatki wliczane w pensję podlegają pod obowiązek oskładkowania. Z tego zwolnione są między innymi diety oraz zwroty za koszta podróży służbowej, odprawa emerytalna oraz rentowa, nagrody jubileuszowe, odszkodowania jak i rekompensaty wypłacane pracownikom tytułem wygaśnięcia albo rozwiązania umowy o pracę, jak również wszelkie świadczenia przyznane przez pracodawcę na podniesienie przez pracownika kwalifikacji zawodowych.

Co składa się na pensję brutto?

Skupić teraz koniecznie musimy się na składkach, które potrąca się w czasie wyliczania wynagrodzenia. Wynagrodzenie netto, czyli takie, które otrzymuje pracownik, to nic innego jak odjęcie od przychodu pracownika odpowiedniej kwoty na składki na ubezpieczenie społeczne. Nie każdy będzie wiedział, że jedynie pewna część będzie pochodziła z wynagrodzenia, które wypracował w danym miesiącu. Składka jaką odprowadza pracodawca nie ma tutaj większego znaczenia. Ustala się je jedynie na podstawie wynagrodzenia brutto, odprowadzane z kolei są ze środków własnych pracodawcy. Dokładne stawki procentowe składek, które ponosi się na ubezpieczenia społeczne przedstawić można by na jakimś przykładzie.

Co składa się na pensję brutto?Kolejno potrącana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, gdzie odlicza się dziewięć procent wynagrodzenia brutto, pomniejszając to o składki ubezpieczenia społecznego. Jeśli zarabia się mało to może mieć miejsce sytuacja, że składka zostanie jedynie ograniczona do zaliczki na podatek dochodowy. Jako ostatnią odlicza się od wynagrodzenia składkę na podatek dochodowy. Aby odliczyć podstawę odliczenia zaliczki na tenże podatek, należeć będzie od kwoty wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne, jak i koszta uzyskania przychodu. Odejmując wszystkie powyższe składki oraz koszta uzyskania przychodów, koniecznie należy dokonać swoich obliczeń, czyli przemnożyć posiadaną podstawę przez stawkę podatku – może to być siedemnaście lub trzydzieści dwa procent. Dopiero wtedy odejmujemy kwotę wolną od podatku, ale jedynie w przypadku, jeśli pracodawca ma możliwość jej odjęcia. Na koniec podatek ten pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jedyne w wysokości siedem i pół procenta podstawy jej wymiaru. To będzie stanowiło zaliczkę na podatek dochodowy. Samodzielnie może to być dla nas trudne w obliczaniu, bez większych problemów możemy się również pogubić.

Firmy korzystają z biur rachunkowych, ponieważ tak jest po prostu znacznie łatwiej

Jak zatem dowiedzieć się starając się o pracę w danym zakładzie o pracę ile otrzyma się netto? Nic trudnego. W Internecie uda się z pewnością znaleźć wiele stron, które oferują możliwość obliczenia wynagrodzenia netto z kwoty brutto. Niezależnie od umowy, jaką się otrzyma, sprawdzić uda się nam przy o dzieło, zlecenia czy o pracę wynagrodzenie końcowe. W drugą stronę jest to również możliwe, ponieważ wpisując kwotę netto da się przeliczyć jakie składki zostaną odprowadzone i w jakich kwotach. Nie jest to nic trudnego i każdy tak naprawdę bez większych problemów może zrobić to sam.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here