Nożyczki przydają się często podczas różnych prac w domu. Nowe tną ostro i precyzyjnie, niestety z biegiem czasu ich ostrza stają się coraz bardziej starte. Przyczyną mogą być rożne czynniki – niewłaściwe użytkowanie, słaba jakość samego przedmiotu czy po prostu przemijający czas. Często szkoda nam je wyrzucać i kupować nowe, żeby po pewnym czasie znów znalazły się w koszu na śmieci. Dzisiaj przychodzimy z pytaniem jak naostrzyć nożyczki i co zrobić, żeby posłużyły nam jeszcze przez długie lata.

Jak naostrzyć nożyczki?

Jak naostrzyć nożyczkiOstrzenie nożyczek za pomocą folii aluminiowej

Usłyszałam o tym sposobie, wypróbowałam i z czystym sumieniem mogę go polecić. Folię aluminiową musimy kilkakrotnie złożyć, żeby uzyskać dość grubą warstwę aluminium. Nacinamy ją całą powierzchnią ostrzy nożyczek, tnąc ją w paski. Im więcej cięć, tym ostrzejsze będą nasze nożyczki. Na koniec procesu należy przetrzeć je wodą.

Ostrzenie nożyczek na osełce

Osełka, czyli przedmiot służący do ostrzenia głównie noży, może pomóc nam w przypadku stępionych nożyczek. W przypadku używania osełki najlepiej jest zdemontować ostrza nożyczek. Następnie osełkę trzeba polać wodą lub odrobiną oleju. Ostrą krawędź nożyczek przykładamy do osełki i przeciągamy. Czynność tą powtarzamy ok. 15 razy. Na koniec trzeba przeciąć naostrzonymi nożyczkami kawałek grubej tektury.

Ostrzenie nożyczek za pomocą papieru ściernego

Kawałek papieru ściernego składamy na pół i podobnie jak w przypadku folii aluminiowej tniemy go na paski. Ciąć trzeba całą powierzchnią ostrza. Po zakończeniu czynności przecieramy wilgotną tkaniną.

Ostrzenie za pomocą szklanego słoika

Brzmi dość intrygująco i nietypowo, ale to kolejny sposób, żeby przywrócić naszym nożyczkom dawną ostrość. Wygląda to w następujący sposób – maksymalnie otwieramy nasze nożyczki i zamykamy je na szklanej powierzchni słoika. Ten sposób nie zależy od szybkości zamykania ostrzy ani od siły, tylko od delikatnego spotkania się ostrzy ze strukturą szkła. Należy solidnie przymocować/trzymać słoik, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Po zakończonym procesie nożyczki standardowo trzeba obmyć wodą, żeby pozbyć się drobinek.

Po zastosowaniu tych patentów można cieszyć się z wieloletniego korzystania z przedmiotu, bez konieczności wyrzucania go lub wymiany na nowy. Dzięki temu nasze nożyce posłużą nam jeszcze przez długi czas.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here