Dermatolog to lekarz, który w ogólnym rozumieniu zajmuje się różnego rodzaju chorobami skórnymi. W zakres jego obowiązków wchodzi diagnozowanie i leczenie dolegliwości, ale też i podejmowanie się działań profilaktycznych. Dermatologia wiąże się przy tym również z wieloma innymi działami medycyny, m.in. z medycyną estetyczną czy kosmetologią.

Podstawowe informacje

Wbrew pozorom ta specjalizacja nie ogranicza się jednak wyłącznie do obszaru ciała zajmowanego przez skórę. W dużym stopniu leczy i bada także paznokcie oraz włosy, tak więc można powiedzieć, że krąży wokół spraw związanych z ludzkim wyglądem.

Czasami jednak te zmiany, które pojawiają się na skórze i które automatycznie wiąże się z chorobami skórnymi (np. łuszczycą lub trądzikiem), w rzeczywistości okazują się być objawami chorób ogólnoustrojowych, wynikających chociażby z obniżonej sprawności układu immunologicznego.

Jakimi chorobami zajmują się dermatolodzy?

Przede wszystkim chorobami skóry. Jest to ich główny zakres pracy. Dolegliwości skórne mogą być bardzo różne i nieraz związane są z wiekiem – osoby młode przeważnie cierpią na trądzik młodzieńczy, podczas gdy w wieku dojrzałym lub starszym może się on przeistoczyć w trądzik różowaty bądź trądzik pospolity. Dermatolodzy leczą też choroby takie jak AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca czy nawet łupież bądź łysienie.

W dermatologii możliwe jest wybranie dla siebie jednej określonej specjalizacji i działanie wyłącznie wokół niej. Tym samym istnieją dermatolodzy estetyczni, którzy dbają głównie o ogólny wygląd zewnętrzny pacjentów i go poprawiają, ale też i dermatolodzy dziecięcy, zajmujący się już wyłącznie małymi pacjentami.

Kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Skoro dermatolog zajmuje się przede wszystkim chorobami związanymi ze skórą, na pewno warto się do niego zgłosić w momencie, gdy dostrzeże się na swojej skórze jakiekolwiek niepokojące zmiany. Każdy nowy defekt wymaga przebadania, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej on nie występował.

Dermatolodzy przeważnie jednak pomagają tym pacjentom, którzy cierpią na przewlekłe choroby skóry i muszą poddawać się długotrwałemu leczeniu. Na pewno warto się do nich udać w przypadku trądziku, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here